Полезно
5 min

Профилактика на диабетната ретинопатия

Posted on
25.11.2024
Share
Световен ден на диабета
Dr. Ekaterina Petrova
Ophthalmologist
Запази час
или позвъни на
0893 02 02 02
0887 50 30 60

Д-р Екатерина Петрова, офталмолог в МДЦ Хейлан Кеър 2, говори за диабетната ретинопатия като сериозно усложнение от диабетно заболяване и подертава важността на редовните прегледи, профилактиката и контрола на заболяването.

Световният ден на диабета, отбелязван на 14 ноември, ни напомня за важността на профилактиката и контрола на заболяването, което засяга милиони хора по света. Диабетът води до редица сериозни изменения, сред които е и диабетната ретинопатия – едно от най-честите и опасни усложнения за зрението при хора с диабет, водещо до трайно увреждане на зрението. Тя често се развива безсимптомно в ранните си стадии, поради което е ключово да се предприемат превантивни мерки за намаляване на риска от по-тежки последици.

Какво представлява диабетната ретинопатия?

Диабетната ретинопатия възниква в резултат на дълготрайно увреждане на кръвоносните съдове в ретината, причинено от хронично повишени нива на кръвната захар (хипергликемия). Развитието на диабетната ретинопатия включва сложни биохимични и клетъчни механизми, които водят до прогресивни промени в ретиналната микроциркулация, увреждане на кръвоносните съдове, ретинална исхемия и последиците от това.  

Хроничната хипергликемия е основен фактор за възникване на уврежданията, свързани с диабетната ретинопатия. Високите нива на кръвна захар активират биохимични пътища, които водят до образуване на свободни радикали и оксидативен стрес. Това води до увреждане на ендотелните клетки и перицитите, които играят важна роля в поддържането на целостта на ретиналните капиляри. Малките съдови аномалии причиняват микроаневризми, кръвоизливи и оклузия на малките кръвоносни съдове, водещи до исхемия (липса на кислород в тъканите) на ретината. В отговор на исхемията, ретината стимулира образуването на нови кръвоносни съдове (неоваскуларизация), които обаче са нестабилни и лесно кървят, допълнително увреждайки ретината. От друга страна, пропускливостта на съдовете може да доведе и до натрупване на течност в ретината (оток на макулата), което нарушава зрението. С напредване на болестта могат да се наблюдават по-тежки увреждания на ретината като кръвоизливи в стъкловидното тяло и ретината, образуване на фиброзна тъкан, отлепване на ретината и др.

Развитието на диабетната ретинопатия се свързва с няколко фактора, включително продължителността на диабета, нивата на кръвната захар и наличието на високо кръвно налягане.

Според степента на развитие диабетната ретинопатия се дели на следните видове:

Непролиферативна диабетна ретинопатия

Непролиферативната диабетна ретинопатия (НДР) е по-ранният и по-лек стадий на диабетната ретинопатия. Тя се характеризира с увреждане на малките кръвоносни съдове (капиляри) в ретината, без да се наблюдава образуването на нови кръвоносни съдове (неоваскуларизация), което е типично за по-напредналата пролиферативна диабетна ретинопатия (ПДР). Основните промени, които настъпват в ретината при НДР, включват образуване на микроаневризми, ретинални кръвоизливи, ексудати, исхемия и др.

Непролиферативната диабетна ретинопатия често протича безсимптомно, особено в ранните стадии. Тъй като промените в ретината са минимални в началото, пациентите може да не забележат никакви зрителни промени. С напредването на заболяването, обаче, симптомите могат да включват замъглено зрение, намалено нощно зрение, трудности при четене и поява на тъмни петна в зрителното поле.  Тези симптоми често са индикатор за напредване на състоянието и необходимостта от лечение.

Лечението на НДР се фокусира главно върху предотвратяване на прогресията на заболяването и поддържане на добър контрол на диабета, тъй като ранните етапи могат да бъдат контролирани и забавени чрез корекция на рисковите фактори. Поради липсата на ранни симптоми, редовните очни прегледи са критично важни за диагностициране и проследяване на диабетната ретинопатия. Лекарят може да направи офталмоскопия или флуоресцинова ангиография (ФА) на ретината, за да открие и проследи развитието на заболяването.

Ако НДР е придружена от диабетен макулен едем (оток на макулата, отговорна за централното зрение), може да е необходимо допълнително лечение. Макулният оток може да доведе до значително замъгляване на зрението, дори при ранните стадии на ретинопатия. Лечението може да включва инжектиране на анти-VEGF лекарства и лазерна терапия. Редовното наблюдение е необходимо, за да се проследи дали НДР преминава в по-тежки форми като пролиферативната диабетна ретинопатия. Важно е да се предприемат превантивни мерки чрез корекция на рисковите фактори и редовен преглед на очите.

Пролиферативна ретинопатия

Пролиферативната диабетна ретинопатия (ПДР) е напредналият и по-сериозен стадий на диабетната ретинопатия. Тя се характеризира с образуване на нови, анормални кръвоносни съдове (неоваскуларизация) в ретината и други части на окото, които възникват в отговор на липсата на кислород (исхемия). Тези нови съдове са слаби и лесно се пукат, което може да доведе до тежки кръвоизливи и сериозни увреждания, включително тракционно отлепване на ретината и неоваскуларна глаукома.

Основните промени при ПДР включват неоваскуларизация, кръвоизливи в стъкловидното тяло, образуване на фиброзна тъкан, тракционно отлепване на ретината, неоваскуларна глаукома и др.

В ранните стадии на пролиферативната диабетна ретинопатия пациентът може да няма никакви симптоми. Въпреки това, при прогресиране на заболяването, симптомите могат да включват внезапно замъгляване на зрението или внезапна загуба на зрение, поява на тъмни петна или плаващи обекти в зрителното поле, намалена зрителна острота и затруднено виждане при слаба светлина.

Без лечение пролиферативната ретинопатия може да доведе до трайна загуба на зрението. Лечението включва комбинация от лазерна терапия, анти-VEGF медикаменти и при необходимост хирургия. Основната цел е да се предотврати неоваскуларизацията и да се запази зрението на пациента. С ранно диагностициране и ефективно лечение, значителна част от усложненията могат да бъдат избегнати, но това изисква редовно проследяване и стриктен контрол на диабета.

Профилактика на диабетната ретинопатия

Превенцията на диабетната ретинопатия включва комбинация от здравословен начин на живот, редовен контрол на здравето и своевременни медицински прегледи.

  • Контролът на кръвната захар е основната мярка за превенция усложненията на диабета. Редовното проследяване на нивата на кръвната захар и спазването на предписаната от лекар терапия значително намалява риска от увреждане на ретината.
  • Редовни офталмологични прегледи. Поради липсата на ранни симптоми, редовните прегледи на очите са от изключителна важност. Препоръчва се поне веднъж годишно хората с диабет да преминават през специализирано изследване, като офталмоскопия, а при нужда и флуоресцинова ангиография на ретината, за да се открият ранни признаци на ретинопатия.
  • Контрол на кръвното налягане и холестерола. Високото кръвно налягане и повишените нива на холестерол допълнително утежняват състоянието на кръвоносните съдове, включително и тези в ретината. Следенето и поддържането на нормални стойности на тези показатели помага за намаляване на риска от развитие на усложнения.
  • Здравословен начин на живот. Спазването на балансирана диета, както и редовната физическа активност, са съществени фактори за поддържане на добър контрол върху диабета и предотвратяване на ретинопатия. Също така, отказът от тютюнопушене може да има съществено значение, тъй като пушенето уврежда кръвоносните съдове и допълнително увеличава риска от усложнения.
  • Своевременно лечение. При вече диагностицирана диабетна ретинопатия е важно лечението да започне навреме, за да се предотврати прогресията на заболяването.

Диабетната ретинопатия е сериозно усложнение на диабета, което може да доведе до загуба на зрение, ако не бъде навременно диагностицирано и лекувано. Превенцията и ранната диагностика играят решаваща роля в намаляване на риска от диабетна ретинопатия. По случай Световния ден на диабета е важно да подчертаем значението на редовните медицински прегледи, добрия контрол на кръвната захар и поддържането на здравословен начин на живот, за да се осигури по-добро качество на живот за хората с диабет. Нека този ден бъде напомняне за всички нас - пациенти, лекари и обществото като цяло, че чрез информираност и адекватна профилактика можем да намалим броя на засегнатите от диабетна ретинопатия и да съхраним зрението на милиони хора по света.