Полезно
5 min

Кога е необходимо да се консултираме със специалист по инфекциозни болести?

Публикувано на
10.1.2025
Сподели
Инфекциозни болести
Д-р Вероника Гаджовска
Инфекционист
Запази час
или позвъни на
0893 02 02 02
0887 50 30 60

Кога е необходимо да се консултираме със специалист по инфекциозни болести?

Зимният сезон често носи повишен риск от инфекциозни заболявания, благодарение на по-ниските температури, които създават идеални условия за разпространение на вируси и бактерии. Това е времето, когато грипът, настинките и други вирусни инфекции се разпространяват с най-голяма интензивност. Въпреки това, консултацията със специалист по инфекциозни болести не е ограничена само до зимните месеци. Такива заболявания могат да се проявяват през цялата година, а инфекционистът играе ключова роля в диагностиката, лечението и превенцията на разнообразни инфекции.

Инфекционистите са лекари, специализирани в диагностицирането и лечението на остри заболявания, причинени от бактерии, вируси и гъбички. Тези инфекциозни заболявания са особено опасни, защото са заразни – те могат да се предават чрез въздушни капчици, при контакт с инфектирани повърхности, по кръвен и полов път, а също така и чрез консумация на заразена храна, контакт с животни или ухапвания от насекоми. В ежедневието често подценяваме тези заболявания, като не ги възприемаме като заплаха за здравето, въпреки че те са заразни и могат бързо да се разпространят. Разпознаването на симптомите им навреме е от съществено значение, тъй като това помага не само за своевременно лечение, но и за предотвратяване на по-широкото им разпространение сред хората.

Нека не забравяме, че инфекционистите бяха и продължават да бъдат на първа линия в борбата с COVID19 и до днес, а заедно с това, диагностицират и лекуват пост-КОВИД синдром, с който се обясняват много от продължителните симптоми в периода след прекараната инфекция.

Д-р Вероника Гаджовска, инфекционист в МЦ Хейлан Кеър 3 дава насоки за това, кога се налага консултация със специалист по инфекциозни болести.

Температура

Високата телесна температура е един от основните индикатори за наличие на заболяване. Тя е най-често срещаният симптом при инфекциозните болести и обикновено се проявява в комбинация с други симптоми. Въпреки това, когато температурата е единственият симптом, тя се класифицира като "неясно температурно състояние" или "температура с неясен произход". Този симптом може да бъде признак за различни инфекции или други заболявания, които изискват внимателно наблюдение и диагностика.

Увеличени лимфни възли

Увеличените лимфни възли в различни части на тялото също могат да са резултат от инфекция или друго болестно състояние. По-често появата на този симптом е свързана с вирусен причинител и е погрешно провеждането на лечение с антибиотици, без преценка на състоянието и лабораторни изследвания.

„Шарки“ в детска възраст (варицела, скарлатина, морбили)

Т.нар. „шарки“, макар да изглеждат като банални заболявания, не винаги протичат по типичния начин и не винаги е лесно да бъдат разпознати. Въпреки че тези болести са добре известни, техните симптоми могат да се проявят в различни форми, което затруднява поставянето на точна диагноза без медицинска намеса. Ранното разпознаване и правилно лечение на тези заболявания са от съществено значение за предотвратяване на усложнения и за ограничаване на тяхното разпространение сред децата.

Ангини /инфекциозна мононуклеоза/

Мононуклеоза, известна и като „болестта на целувката“, е добре познато заболяване, което обикновено протича леко и се самоограничава, без да изисква специфично лечение. Въпреки това, понякога може да доведе до сериозни усложнения, като засягане на различни органи, което изисква по-продължително лечение, включително и хоспитализация, ако диагнозата не бъде поставена навреме. Ранното разпознаване на симптомите и своевременното медицинско вмешателство са от ключово значение за предотвратяване на сериозни последици и ускоряване на възстановяването.

Диария и повръщане /вирусни гастроентерити; салмонелоза; бактериална дизентерия/

Консумирането на термично недостатъчно добре обработена храна или неподходящо съхранявана, както и липсата на хигиена са възможни фактори за възникване на вирусни и бактериални инфекции на стомаха и червата или хранителни отравяния.

Пожълтяване на кожата (жълтеница) /остър вирусен хепатит A, B, C, E и D/

Пожълтяването на кожата и склерите, както и тъмният цвят на урината са най-честите симптоми, сигнализиращи за възможно възпаление на черния дроб – хепатит.

Заболявания, причинени от ухапване на кърлежи

/Лаймска болест, Марсилска треска/

Заболявания, причинени от ухапване на комари

/Западно-Нилска треска, Жълта треска/

Заболяванията причинени от ухапвания на кърлежи и комари са често срещани през летните месеци на годината. Началото им обикновено е свързано с висока температура, поява на обриви и мускулни болки. Кърлежопреносимите заболявания са по-често срещани в нашата страна. От тях най-важно място заема Лаймската болест. При нея изключително важно е правилното отстраняване на кърлежа, но не по-маловажна е медицинската преценка за необходимостта от провеждане на антибиотична профилактика и проследяване на заболелите.

Инфекции на нервната система (менингити и енцефалити)

Менингитите и енцефалитите се характеризират със следните симптоми – висока температура, гадене/повръщане и силно главоболие, гърчове, обърканост, сънливост, скованост в областта на врата.

Консултацията с инфекционист при наличие на посочените симптоми е задължителна, тъй като се касае за потенциално животозастрашаващи състояния.